Wyszukiwarka obiektów
Typ obiektu :


Miejscowość:


Typ obiektu :
Wyszukiwanie zaawansowane
Oferty specjalne
Rekreacja
kontekst
WEBTRAVELING
PAWEŁ MALLEK
ul. Klemensiewicza 6B/4
75-353 Koszalin
tel. 94 720 38 90
tel. kom. 608 769 913


Morskie Oko znane i nieznane

2013-07-02

Co roku Morskie Oko odwiedzają tysiące, jeśli nie setki tysięcy turystów z całej Polski oraz setki zagranicznych gości. Być w Tatrach i nie zobaczyć tego miejsca, to prawdziwy turystyczny grzech. Czy jednak naprawdę dobrze znamy Morskie Oko?

 Nie podlega dyskusji fakt, iż jest to największe jezioro w Tatrach. Położone na wysokości 1395 m n.p.m., rozciąga się u stóp Mięguszewieckich Szczytów. Wcześniej górale nazywali to miejsce Białym Stawem. Nazwa Morskie Oko to tłumaczenie z języka niemieckiego (Meerauge), ponieważ tak nazywali je wiele lat temu niemieccy osadnicy ze Spiszu. Przed laty używano też określeń Rybi Staw lub Rybie Jezioro, a nazwy te przypominały o dużym zarybieniu tego zbiornika. Choć staw nigdy nie był zarybiany przez człowieka, a pstrągi i lipienie żyją tam naturalnie. Morskie Oko zasilane jest przez dwa potoki: Czarnostawiański Potok oraz Mnichowy Potok.

Nad jezioro można przybyć korzystając z kilku różnych szlaków. Najbardziej popularna jest trasa od Wodogrzmotów Mickiewicza. Ten czerwony szlak jest jednak zwykle bardzo zatłoczony przez turystów. Dotrzeć można tam również z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę. Ta trasa jest oznaczona, jako szlak niebieski. Kolejną opcją jest skorzystanie z żółtego szlaku, a zatem dojście przez Szpiglasową Przełęcz i później Doliną za Mnichem.

Maksymalna głębokość jeziora to 50,8 m. W tym miejscu warto przypomnieć jedną z legend związaną z tym miejscem. Przekazywana od pokoleń historia głosi, iż „bezdenne” jezioro łączy się z Morzem Adriatyckim – stąd też ma pochodzić nazwa popularnego, tatrzańskiego zbiornika.

Jak powiedział niegdyś Walery Eljasz, pobyt w Tatrach, podczas którego nie odwiedzamy Morskiego Oka, jest jak wizyta w Rzymie i nie zobaczenie papieża. To piękne i urokliwe miejsce o każdej porze roku. Zarówno podczas słonecznego, wakacyjnego dnia, jak i w okresie zimy, kiedy jezioro skute jest lodem. Nad urokiem tego miejsca zachwycało się wielu artystów, pisarzy, poetów, którzy doceniali piękno otaczających gór, ale przyznawali również, że jest to jedna z wielu turystycznych wizytówek Polski i miejsce dogodne do czerpania artystycznych inspiracji. Morskie Oko inspirowało takich malarzy, jak Leon Wyczółkowski, czy Stanisław Gałek, ale także wielu wieszczy, miedz innymi Adama Asnyka, czy Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Należy tez pamiętać, że to tatrzańskie jezioro nie zawsze należało do Polski. Historyczny już spór o Morskie Oko trwał do końca XVI wieku. Na początku toczył się między Węgrami a Galicją. Ostatecznie w 1889 roku okolice te trafiły w posiadanie hrabiego Władysława Zamoyskiego. Nic więc dziwnego, że dziś pomnik Zamoyskiego mijamy podczas spacerów po zakopiańskich Krupówkach.

Przy jeziorze znajduje się tak zwane Nowe Schronisko, które w tej chwili dysponuje 35 miejscami noclegowymi. Nieopodal funkcjonuje również tzw. Stare Schronisko, w którym przed laty mieściła się wozownia. Dziś jest to najstarsze schronisko w Polsce. Do użytku turystów przeznaczono w nim ponad 40 miejsc noclegowych. Jak zapewniają turyści, którym dane było obudzić się w tym miejscu, widok z okien na góry i Morskie Oko zwyczajnie zapiera dech w piersi.

Morskie Oko znane i nieznane
 

Archiwum

Stacje narciarskie w Bukowinie

2013-07-12

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego

2013-07-12

Dom Ludowy im. F. Ćwiżewicza

2013-07-12

Wycieczka panoramiczna po Bukowinie i okolicy.

2011-09-07

Termy bukowiańskie

2009-09-07

 
 
wgorach.pl 2005 Wszelkie Prawa Zastrzeżone